Suwalszczyzna.net

Suwalszczyzna.net » Atrakcje » Cmentarzysko Jaćwingów

Cmentarzysko Jaćwingów  

Rezerwat archeologiczny o powierzchni 4,12 ha. Znajdują się tu kurhany - okrągłe kamienne usypiska. Ich średnica wynosi od 6 do 21 metrów. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny. Cmentarzysko w Szwajcarii było badane w latach 1955-1966 przez kompleksową Ekspedycję Jaćwieską pod kierunkiem Jerzego Antoniewicza.

Każdy kurhan będący miejscem pochówku składa się z kilku warstw kamieni. Na pierwszy rzut oka cmentarzysko wygląda tak, jakby przejechał po nim wiele lat temu duży spychacz. Takie wrażenie robi nagromadzenie niewielkich wzniesień terenu, porośniętych roślinnością - pośród której widać kamienie.

W obrębie cmentarzyska znajdują się pochówki całopalne i szkieletowe. Te drugie zazwyczaj bogato wyposażone w ozdoby, także narzędzia, naczynia i broń - w zależności od statusu zmarłego. Wśród przebadanych grobów znaleziono pochówki typu "książęcego", które wyróżniały się okazałością kurhanów i bogatym wyposażeniem: w miecze, pasy ze złoceniami, oszczepy inkrustowane srebrem i inne przybory wojownika.

W okolicy znajduje się jeszcze kilka podobnych cmentarzysk jaćwieskich - w Osinkach, Prudziszkach, Żywej Wodzie i wsi Balwinowo - gdzie jest nawet większy niż w Szwajcarii cmentarz z V-VI w. n.e.

W pobliżu cmentarzyska w Szwajcarii odbywa się co roku Festyn Archeologiczny organizowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pierwsza impreza miała miejsce w 1999 roku. Celem tej cyklicznej imprezy jest zaprezentowanie zagadnień związanych z archeologią doświadczalną. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie z Polski i Litwy demonstrują najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Można między innymi obejrzeć, jak w epoce kamienia wykonywano narzędzia i broń z krzemienia, kości i rogu, w jaki sposób wykonywano naczynia gliniane, zarówno poprzez lepienie ręczne, jak i na kole garncarskim. Prezentowane są też sposoby wykonywania odzieży i najprzeróżniejszych ozdób. Odtwarza się także metody sporządzania pożywienia, mikstur leczniczych z ziół czy trucizn. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć pod kierunkiem specjalistów. Można, na przykład, spróbować swej zręczności w strzelaniu z łuku lub kuszy, miotaniu oszczepem lub toporem, a także na własnej skórze "wypróbować" średniowieczne narzędzia tortur. Atrakcji jest wiele. W czasie festynu odbywają się pokazy walk wojów, a także inscenizacje. Pokazom towarzyszą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi, muzyki dawnej i muzyki źródeł.

NIERUCHOMOŚCI NA SUWALSZCZYŹNIE


Copyright © 2002, www.suwalszczyzna.net Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach suwalszczyzna.net jest zabronione.
Kontakt: biuro@suwalszczyzna.net ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki;


Ogłoszenia - Suwałki | Olimpijskie Ogrody | Agroturystyka Suwalszczyzna | Mieszkania w Suwałkach | Praca Suwałki