Suwalszczyzna.net
2019-07-11 - 2019-09-08
Tomasz Stańko na zdjęciach przyjaciela
Suwałki • Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5 godz. 20:00


Zdjęcia powstawały na przestrzeni ponad trzech dekad, pokazują nieubłagany upływ czasu, piękny rozwój artystyczny instrumentalisty, odnoszą się do emocji i wzruszeń, przypisanych przyjaźni oraz muzyki Tomasza Stańki. Wystawa towarzyszy tegorocznej, 12. edycji Suwałki Blues Festival. Wernisaż w dniu inauguracji imprezy, w czwartek, 11 lipca o godz. 20.00 w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Jana Pawła II 5. Wstęp wolny. Ekspozycję można oglądać do 8 września.

Ta wystawa to hołd dla Tomasza Stańko, wspaniałego artysty i wyjątkowego człowieka. To także efekt naszej trwającej 36 lat przyjaźni i współpracy. Każde zdjęcie na tej wystawie to owoc jednej sesji. Dzisiaj te wybrane z 32 lat fotografie tworzą opowieść – świadectwo mijającego czasu i naszego rozwoju.

Ta fotograficzna historia miała trwać dużo dłużej. Śmierć ją gwałtownie przerwała. Polska straciła największego muzyka jazzowego, a ja najbliższego przyjaciela. Był dla mnie w wielu aspektach życia wzorem. Tomasz żył muzyką ale interesował się wszystkim i prawie na każdy temat miał wyrobione zdanie. Był mądrym, odważnym i błyskotliwym człowiekiem. Był wizjonerem. Umiał patrzeć na życie z dystansem, jakby z góry. Tomasza już nie ma, ale na szczęście pozostawił nam ogromną ilość wspaniałej muzyki. W przepięknych balladach ukazał swoją liryczną i romantyczną stronę a w mocnych kompozycjach swoją dzikość, złożoność i siłę.

Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych. Profesjonalną działalność rozpoczął na początku kolejnej dekady, fotografując najwybitniejszych muzyków bardzo dynamicznie rozwijającej się polskiej sceny muzycznej. Do roku 1990 stworzył ponad sześćdziesiąt okładek płyt i wiele plakatów.

Jego wielką pasją był jazz, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich, a także norweskich muzyków. Głównym tematem fotografii Andrzeja Tyszko pozostają ludzie. Artysta ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania człowieka, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby.

Andrzej Tyszko stworzył dziewięć wystaw indywidualnych. Dwie z nich zaprezentowane były w Nowym Jorku. Ostatnia pt. “Twarze Muzyki” ukazała się również w postaci albumu fotograficznego pod tym samym tytułem.

NIERUCHOMOŚCI NA SUWALSZCZYŹNIE


Copyright © 2002, www.suwalszczyzna.net Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach suwalszczyzna.net jest zabronione.
Kontakt: biuro@suwalszczyzna.net ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki;


Ogłoszenia - Suwałki | Opieka Niemcy | Olimpijskie Ogrody | Agroturystyka Suwalszczyzna | Mieszkania w Suwałkach | Praca Suwałki