Suwalszczyzna.net
2019-10-31
Muzyczne Zaduszki. Koncert pamięci suwalskich muzyków
Suwałki • Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jan Pawła II 5, godz. 19:00


Piątek, 31.10.2019, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny

Tegoroczny koncert zaduszkowy to nie tylko zaduma, refleksja i opowieść o ludziach zachowanych w pamięci, wzbogacona zdjęciami i filmami, ale też solidna porcja dobrej muzyki. Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury zobaczymy i usłyszymy zespół AB Band, który tworzą muzycy z suwalskiego i białostockiego środowiska artystycznego: Andrzej Borowski, Zygmunt „Zymek” Szulc i Wiesław Jarmoc, czyli tercet, który – jak przekonuje gitarzysta i aranżer Wiesław Jarmoc – szuka własnej ścieżki, autorskiego brzmienia i stylu muzycznego. Instrumentalistów inspiruje jazz, rock i ethno. Gośćmi AB Band podczas koncertu zaduszkowego będą zespoły Dreszcz, Dino Jazz Band i The Way oraz soliści Milena Łukasiewicz-Miszkiel, Agata Gulbierz i Kazimierz Gomułka.

Koncert jest dedykowany muzykom – przyjaciołom, którzy odeszli: Leszkowi Kaszkietowi, nieodżałowanemu perkusiście AB Band, związanemu w latach 80. między innymi z zespołem Sekcja Magistra oraz kilkoma innymi formacjami białostockimi. Muzyk pochodzący z Uhowa miał dwie pasje, jedną była muzyka. Leszek był nie tylko praktykiem – grał na instrumentach perkusyjnych, ale także obdarzonym ogromną wiedzą znawcą muzyki jazzowej i rockowej oraz posiadaczem jednej z największych w Polsce kolekcji płyt. Drugą pasją Leszka Kaszkiela, której z powodzeniem się oddawał były sztuki plastyczne. Tworzył grafiki, rysunki, sporo malował, jego obrazy trafiły do wielu zbiorów prywatnych. Leszek odszedł przed rokiem.

Gospodarze wieczoru i ich goście wspominać też będą postać Marka Iwanowicza, gitarzysty, harmonijkarza i założyciela legendarnego zespołu Browar Blues Band, jednej z pierwszych i znanych nie tylko na lokalnym rynku suwalskich formacji bluesowych. Bogdan Artur Kraśko to kolejny muzyk, dla którego zagrają tego wieczoru. Znany i pamiętany jako propagator ruchu jazzowego i rockandrollowego w latach 60. w Suwałkach, znakomicie grał na klawiszach. Koncertował z Zymkiem Szulcem, był akompaniatorem i aranżerem utworów wykonywanych przez Soulwałki Gospel Choir pod kierunkiem Anny Szafranowskiej. „Czerwieniec”, bo taką miał ksywę Jerzy Jurkowski, to kolejny niezapomniany muzyk, utalentowany gitarzysta i wspaniały pedagog, który w suwalskim Młodzieżowym Domu Kultury prowadził koła instrumentalne, uczył grać na gitarze i, jak wspominają jego koledzy, z powodzeniem przekonywał młodych do swingu. Wielu jego wychowanków to dziś aktywni muzycy, znani z działalności artystycznej w suwalskich zespołach.NIERUCHOMOŚCI NA SUWALSZCZYŹNIE


Copyright © 2002, www.suwalszczyzna.net Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach suwalszczyzna.net jest zabronione.
Kontakt: biuro@suwalszczyzna.net ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki;


Ogłoszenia - Suwałki | Olimpijskie Ogrody | Agroturystyka Suwalszczyzna | Mieszkania w Suwałkach | Praca Suwałki