Suwalszczyzna.net
2019-12-14 - 2019-12-15
Garderoba ze średniowiecznej alkowy. Bielizna spodnia
Suwałki • Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 5, Sala Kameralna


Sobota-niedziela, 14-15 grudzień 2019
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
wstęp: 5 zł

Grudniowe Weekendy z Historią Mody przybliżą uczestnikom warsztatów tajemnicę szycia niezbędnego elementu średniowiecznej bielizny, jaką była lniana koszula. Za matkę popularnego podkoszulka historycy uważają starożytną tunikę, strój w kształcie i kroju przypominający literę T. Pomysł na odzież w tej postaci najprawdopodobniej przywędrował do nas wraz z koczowniczymi plemionami ze środkowej Azji. Męskie i damskie koszule przez długi czas wyglądały jednakowo, pierwsze różnice pojawiły się dopiero w XII wieku. Znane z książek i filmów giezło, czyli długa koszula noszona przez kobiety pod suknią spodnią, było prawdopodobnie jedyną częścią damskiej bielizny.

Prowadzenie: Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, 87 563 85 25) – etnograf historyk i rekonstruktorka historyczna z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.

Zapewniamy: wszystkie niezbędne materiały, fachową pomoc, mnóstwo wiedzy i inspiracji :).

Co zabrać ze sobą: ciekawość i chęć nauki, dobry humor i uśmiech, opcjonalnie notes i przybory do pisania.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych (jedno lub dwudniowych), otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę), na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

NIERUCHOMOŚCI NA SUWALSZCZYŹNIE


Copyright © 2002, www.suwalszczyzna.net Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach suwalszczyzna.net jest zabronione.
Kontakt: biuro@suwalszczyzna.net ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki;


Ogłoszenia - Suwałki | Olimpijskie Ogrody | Agroturystyka Suwalszczyzna | Mieszkania w Suwałkach | Praca Suwałki